Agenda

 

7 kwietnia 2018 .Sobota

Deep Learning - droga od ciekawostki futurologicznej do przemysłu [pl]
10:00-11:00

Głębokie uczenie jest podzbiorem Uczenia Maszynowego, to zaś jest podzbiorem Sztucznej Inteligencji. Większość metod i koncepcji związanych ze sztuczną inteligencją jest starsza od komputerów jako takich. Niemniej jednak, dopiero ostatnio Głębokie Uczenie dotarło do regularnego przemysłu i zrewolucjonizowało go.

Przyjrzyjmy się historii Głębokiego Uczenia oraz temu, jak zmieniło ono nasze postrzeganie biznesu, maszyn i komputerów. Potem, spróbujmy zrozumieć w jaki sposób Wolne Oprogramowanie pozwoliło tej rewolucji na zaistnienie, oraz jak Polska gospodarka może je wykorzystać, aby stać się atrakcyjną dla badaczy oraz inżynierów z całego Świata.

Prelegent: Filip Drapejkowski
Ansible, by wszystkimi rządzić [pl]
11:00-12:00
Ansible to oprogramowanie, które pozwala zautomatyzować zarządzanie konfiguracją sprzętową na dowolnym systemami operacyjnym, za pomocą języka Python. Prezentacja będzie opowieścią o lekcjach zdobytych podczas rozwoju nowego projektu w firmie NOKIA. Od pierwszego playbooka, do zarządzania chmurą OpenStackową z pomocą Ansible Tower.
Prelegent: Tomasz Szandała
Jak zaprojektować rozwiązanie CI/CD, obsługujące milion zadań każdego dnia [pl]
12:00-13:00
Opowiadając historię rozwoju CI/CD na GitLab.com chciał bym zaprezentować z jakimi problemami się spotkaliśmy, jakie rozwiązania wprowadziliśmy i na co próbujemy się przygotować dążąc do postawionego sobie celu: udostępnienia systemu, który obsłuży milion zadań CI/CD każdego dnia.
Prelegent: Tomasz Maczukin
Przerwa obiadowa
13:00-14:30
Projekt pudełka do szybkiego zarabiania pieniędzy. Zautomatyzowany handel Bitcoinem na Raspberry Pi. [en]
14:30-15:30

Cel: Wytworzenie pudełka handlującego Bitcoinem przy pomocy w pełni automatycznych algorytmów w bezpiecznym środowisku sprzętowym.

Bitcoin zyskał na popularności jako pierwsza i obecnie najdroższa kryptowaluta. Strategia 'kup wcześnie i trzymaj' zwykle pozwalała zarobić. Jednak ze względu na zmienność kursów, aktywny handel kusi możliwością szybszego i większego powiększenia majątku. Niestety, handel manualny w rękach niedoświadczonej osoby zmienia się w nieodpowiedzialny hazard i może skutkować szybką utratą inwestycji. Projekt 'Pudełko szybkiego zarabiania pieniędzy' z kursu Zaawansowanego Zarządzania Informacją ma na celu implementację czysto algorytmicznego handlu w sposób uniemożliwiający złe decyzje spowodowane chciwością czy paniką. Jednocześnie służy jako elektroniczna wersja konta oszczędnościowego opartego na technologii blockchain, eliminując jeden z wektorów ataku, przez dostarczenie konkretnego rozwiązania sprzętowego portfela.

Prelegent: Klaus Knopper
Linux KVM - wsparcie dla wirtualizacji w kontekście serwerów ARM [pl]
15:30-16:30

Na rynku serwerów coraz częściej możemy spotkać maszyny oparte o architekturę ARM. Chociaż na tle konkurencji wciąż znajdują się w mniejszości, to na rynku utrzymują tendencję wzrostową. Warto zatem przyjrzeć się bliżej architekturze i poznać możliwości sprzętowe.W tematyce wirtualizacji serwery ARM nie mogą odstawać od znanej nam architektury x86_64 dlatego na przestrzeni ostatnich kilku lat doczekaliśmy się kilku znaczących rozszerzeń ukierunkowanych w tym celu. W prezentacji chciałbym przybliżyć architekturę ARMv8 i metody wirtualizacji CPU oraz urządzeń peryferyjnych na przykładzie KVM. Omówię też sposoby optymalizacji, które mogą się przydać podczas zarządzania wirtualnymi maszynami.

Prelegent: Tomasz Nowicki
Embedded Linux build systems - wszechstronne porównanie [pl]
16:30-17:30

Buildroot, OpenWRT, LTIB, PTXDist, Yocto Project - pewnie słyszałeś o przynajmniej jednym z tych narzędzi, ale czy znasz je wszystkie? Czy kiedykolwiek samodzielnie skompilowałeś całą dystrybucje Linuksa, nie tylko samo jądro lub pojedynczą paczkę? W tej prezentacji chciałbym przedstawić możliwości oraz porównać dostępne narzędzia zbiorczo określane jako 'Embedded Linux build systems'.

Na przykład: Jaki jest czas i koszt pełnego procesu kompilacji na maszynach o rożnej mocy? Ile przestrzeni potrzebujemy na systemie hosta i jak małe obrazy systemu docelowego możemy uzyskać? Przedstawię również jak przy pomocy kilku komend i wykorzystaniu półproduktów budowania dystrybucji stworzyć bazowy obraz Dockera. Ten pomysł wydaje się idealnie pasować do obecnych trendów 'edge computing'.

Prelegent: Cezary Dynak
OSX for Linux Power Users [pl]
17:30-18:30

How 'the most advanced operating system in the world' fares in usability comparing to Linux...

Prelegent: Adam Rogowski
Lightning talks [pl]
18:30-19:00

8 kwietnia 2018 .Niedziela

Vim [pl]
10:00-11:00

Każdy kto używa vima, robi to trochę inaczej. To jest na tyle rozbudowany edytor tekstu, że można by o nim opowiadać pewnie w nieskończoność. Ja opowiem o tym, jak sam go używam - zarówno od podstaw, pokazując wbudowane komendy, które ułatwiają życie, jak i opowiem trochę o kilku pluginach, z których korzystam.

Prelegent: Błażej Święcicki
Uwierzytelnienie i autoryzacja przy pomocy Oauth2, Nginxa i Pythona [pl]
11:00-12:00

Jednym z problemów, z którymi borykamy się w naszych sieciach są aplikacje, które nie potrafią skorzystać z centralnego repozytorium tożsamości implementując własne rozwiązania i powodując, iż użytkownik posiada wiele kont w różnych serwisach w ramach jednej instytucji. Czasem też niektóre aplikacje w ogóle nie zapewniają jakiejkolwiek autentykacji pozostawiając swoje zasoby otwarte dla całej sieci wewnętrznej (lub co gorsza - internecie).

W trakcie prezentacji przedstawię w jaki sposób można zabezpieczyć tego rodzaju serwisy przy użyciu znanych nam rozwiązań (Nginx, trochę Pythona z domieszką pragmatyzmu). Implementację Oauth2 omówię na podstawie Google i Githuba.

Na deser - połączę wszystkie powyższe pomysły w jedną całość zgodną z moimi prezentacjami na Sesji z poprzednich lat - pokażę wam w jaki sposób zrealizować w Rundecku logowanie za pomocą Oautha hostując zasoby w kontenerach systemd-nspawn ;)

Prelegent: Maciej Lasyk
Zrozumieć Gitlab CI [pl]
12:00-13:00

Ta prelekcja wyjaśni jak zbudowany jest GitLab CI oraz jak go używać efektywnie. Zrozumiesz jaka jest relacja między wykonawcą a dockerem, zadaniem a kontenerem. Zobaczysz jak prosto i szybko przygotować i naprawić twojego pipeline. Dodatkowo, dowiesz się kilku technik jak usprawnić wydajność CI w popularnych zastosowaniach. Każdy chce aby jego docker build czy rspec wykonywał się szybciej, prawda?

Prelegent: Kamil Trzciński
Przerwa obiadowa
13:00-14:30
Energy-efficiency Features in Hardware and Linux [pl]
14:30-15:30

Many hardware components of modern computer systems, like processors, System-on-a-Chip (SoC) circuits and I/O peripherals, offer features targeted at improving their energy efficiency. Many of these features can be used by Linux, either by default or if they are enabled through a configuration mechanism of some sort. I will describe some of these features and explain how they are used by the Linux kernel or how it can be configured to use them.

Prelegent: Rafał Wysocki
Bitrise.io & OpenSTF [pl]
15:30-16:30

Prezentacja ma na celu przedstawienie OpenSTF - otwartej farmy testowej dla urządzeń z Androidem oraz Bitrise.io - platformy do Continuous Integration. Powiem w jaki sposób połączyć je ze sobą, jak ich używamy, do czego oprócz testów jeszcze mogą służyć oraz jak przebiegały kontrybucje do ich projektów open source.

Prelegent: Karol Wrótniak
Wstęp do tunelowania ruchu sieciowego [pl]
16:30-17:30

Na prelekcji przedstawię podstawy konfiguracji VLANów i OpenVPNa jako przykłady tunelowania ruchu sieciowego które każdy może zrobić. Opowiem czym są VLANy, jak je skonfigurować (głównie na Linuksie) i dlaczego warto z nich korzystać w sieciach lokalnych. Podobnie przestawię możliwości OpenVPNa. Dodatkowo będzie trochę informacji o konfiguracji IPTables i interfejsów-mostów sieciowych.

Prelegent: Jakub Juszczakiewicz

Prelegenci

 

Klaus Knopper

Twórca Knoppixa - pierwszej dystrybucji typu LiveCD oraz Adriane Knoppix - systemu dla osób niewidomych i z zaburzeniami widzenia.

Kamil Trzciński

Kamil jest entuzjastą programowania niskopoziomowego z wieloletnim doświadczeniem w wytwarzaniu aplikacji na wszystkie platformy. Jest też ekspertem z zakresu bezpieczeństwa, wirtualizacji i grafiki. Posługuje się wieloma językami programowania i posiada dogłębną wiedzę na temat architektury systemów operacyjnych. Ostatnio skupia się na rewolucji kontenerowej i tworzeniu najlepszego produktu CI na świecie. W wolnych chwilach lubi biegać, jeździć na rowerze i grać w dobre gry, chociaż nie wszystko na raz.

Rafał Wysocki

Opiekun podsystemów PM i ACPI w jądrze Linuksa. Pracuje w Intel Open Source Technology Center, gdzie zajmuje się głównie rozwiązywaniem problemów związanych z jądrem Linuksa.
W roku 1996 ukończył studia magisterskie z fizyki teoretycznej na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, a w roku 2002 uzyskał stopień naukowy doktora w dziedzinie fizyki na tym samym wydziale.

Tomasz Maczukin

Programista, projektant oprogramowania, SRE. Z IT związany od 2002 roku, zawodowo od 2009. Linuksa pierwszy raz zainstalowałem w 2004 roku, a od 2007 to jedyny system, który napędza posiadane przeze mnie komputery. Korzystam głównie z Debiana/Ubuntu. Z GitLabem związany od grudnia 2015 i prawie od samego początku zajmuję się CI/CD. Obecnie dbam o sprawne działanie infrastruktury napędzającej CI/CD na GitLab.com

Maciej 'Docent' Lasyk

Absolwent AGH w Krakowie, administrator w firmie Codewise w wolnym czasie rozwijający dystrybuję Fedora oraz zapalony cyklista

Błażej 'Mewp' Święcicki

Sysadmin, programista, linuksiarz i były prezes Akademickiego Stowarzyszenia Informatycznego. Zagorzały przeciwnik Facebooka i innych zcentralizowanych usług w chmurze.

Filip Drapejkowski

Senior Software Developer w Luxoft/Nauto pracujący z algorytmami do przetwarzania sygnałów z sensorów umieszczanych w samochodach (głównie kamery).

Tomasz Nowicki

Starszy Inżynier Oprogramowania w firmie Semihalf. Z wykształcenia elektronik, zawodowo programista systemów operacyjnych. Wieloletnio związany z tematyką Linux i ARMv8, w szczególności z podsystemami KVM, PCI, i ACPI. W wolnych chwilach kibic skoków narciarskich i piłki nożnej.

Jakub 'Siewca' Juszczakiewicz

Jestem programistą i miłośnikiem otwartego oprogramowania. Byłym członkiem w ASI i absolwentem Politechniki Wrocławskiej. Po za informatyką lubię się przemieszczać różnymi środkami transportu - od własnych nóg, przez rower, narty... do pociągów.

Tomasz Szandała

Pracownik firmy Nokia, obecnie inżynier w dziale Software Configuration Managment we Wrocławiu. Ponadto doktorant Wydziału Elektroniki Politechniki Wrocławskiej oraz v-ce prezes koła naukowego Creation and Development Group -KREDEK. Na co dzień pisze w bashu, Pythonie, Groovym i oczywiście Yaml’u 😉

Karol Wrótniak

Karol Wrótniak zajmuje się Androidem od ponad 6 lat. Programowanie to jego pasja i praca. Na co dzień buduje aplikacje i biblioteki w Droids on Roids. Po godzinach realizuje własne pomysły. Autor postów na blogu Droids On Roids - https://www.thedroidsonroids.com/blog. Zaangażowany w wiele projektów open source, w szczególności te związane z testami. Kontrybutor OpenSTF i Bitrise.io - projektów, który są tematem prezentacji. Najłatwiej znaleźć go na GitHubie: https://github.com/koral--

Adam Rogowski

Game Developer. Były członek Akademickiego Stowarzyszenia Informatycznego.

Cezary Dynak

Absolwent specjalności Embedded Robotics oraz były admin lab07/C-3 na PWr. Obecnie pracuje jako Node.js developer dla firmy SpyroSoft. Poza back-endem dla IoT interesuje się również Linuksem pod kątem systemów wbudowanych i DevOps.